Skip to content

Gruntowe wymienniki ciepła

Zapraszamy Państwa do konsultacji ,rozmowy nt.  Waszych potrzeb związanych z posadowieniem budynku – tel. 664788901.

W dobie dzisiejszych i przyszłych ograniczeń związanych z dostępem energii oraz wzrostem jej ceny, powinniśmy zadbać o to aby nasz dom był maksymalnie autonomiczny.

Jednym z elementów autonomicznego systemu są gruntowe wymienniki ciepła.

Jak mawiają niektórzy z naszych inwestorów, jest to ich przyszła emerytura.

GWC, czyli gruntowy wymiennik ciepła lub wymiennik gruntowy to urządzenie, którego zadaniem jest zwiększenie efektywności energetycznej systemu rekuperacji. Jego zadaniem jest wstępne ogrzanie lub schłodzenie powietrza, zanim trafi ono następnie do rekuperatora.

Jak sama nazwa wskazuje, wymienniki gruntowe montuje się pod ziemią (a więc pod powierzchnią gruntu). Najkorzystniejszy jest montaż GWC pod płytą fundamentową. Jest to o tyle istotne, że podczas ekstremalnych temperatur zewnętrznych, temperatura pod płytą jest znacznie łagodniejsza. Dzięki temu przechodząc przez wymiennik gruntowy, obróbka temperaturowa powietrza następuje w sposób zupełnie naturalny, efektywny i tani. Dodatkowo jest to rozwiązanie skuteczne i w pełni ekologiczne.

Oszczędzamy energię zimą i latem.

Najbardziej spektakularne i odczuwalne jest korzystanie z GWC latem , kiedy przy minimalnych kosztach korzystamy z chłodnego i świeżego powietrza dostarczonego przez GWC.

 GWC DOMEK LETNISKOWY

Wymiennik gruntowy w domku letniskowym przeciwdziała zjawisku pleśni, grzyba, zapewnia ciągłą wentylację w okresie nieużywania domku.

Latem bezkosztowo chłodzi dom , zastępując drogą klimatyzację.

Zimą zapewnia ciepło, jak my to nazywamy techniczne  , podczas nieobecności mieszkańców , chroniąc instalacje przed zamarznięciem.

Jednym słowem , po długiej nieobecności w domku, wchodzicie Państwo do  komfortowej przestrzeni zwentylowanej przez wymiennik gruntowy.

Wykresy przedstawiają przykładowe rzeczywiste temperatury na zewnątrz budynku i na wejściu do rekuperatora.
Wybraliśmy miesiące o dość skrajnych temperaturach.

LB technologie wykres1
LB technologie wykres2

REALIZACJE

W swoim portfolio mamy instalacje jednych z największych wymienników w Polsce pod halami i biurowcami.

Poniżej certyfikat instalatora Pro-Vent.